27 kwietnia, 2024

E-nowiny

Najnowsze nowinki z kilku branż

Akwarystyka-od czego zacząć?

Akwarystyka jest bardzo popularnym i ekscytującym hobby, które narodziło się już w starożytności.

Na obecną chwilę przyjmuje się, że pierwszymi hodowcami kolorowych rybek byli Chińczycy, którzy z czasem rozprzestrzenili wiedzę na temat podwodnego, ozdobnego świata i takim sposobem już w XVIII wieku akwaria z ozdobnymi rybkami zaczęły pojawiać się także na kontynencie europejskim. Z biegiem czasu, zainteresowani rozpoczęli poszukiwania kolejnych ciekawych i egzotycznych gatunków rybek. W dzisiejszych czasach wybór wszystkich elementów dekoracyjnych i technicznych akwarium, czy samych gatunków rybek jest naprawdę ogromny. Początkujący akwaryści poświęcają dużo czasu na przestudiowanie wszystkich niezbędnych informacji oraz odnalezienie odpowiedniego sprzętu. Od czego należy zacząć swoją przygodę z akwarystyką i jak przygotować akwarium w profesjonalny sposób? Prawdopodobnie większość zainteresowanych rozpocznie od zakupów. Odwiedzenie miejsc takich jak sklep akwarystyczny Wrocław na pewno przyczyni się do wykreowania pomysłu na gotowy projekt akwarium, a przeglądanie asortymentu związanego z akwarystyką może podsunąć parę ciekawych pomysłów, choć na początek warto zacząć od konkretnych podstaw.

Akwarystyka-od czego zacząć?

Od czego zacząć?

Na początek przydatne może okazać się sporządzenie listy zakupów. Oprócz dobranego pod względem wymiarów akwarium, niezbędny będzie także filtr, grzałka, pompa, świetlówka, odmulacz, preparat do uzdatniania wody, oraz podłoże takie jak np.piasek, czy żwirek. Warto także zaopatrzyć się w siatkę do odławiania rybek, termometr, nawóz (w przypadku osób stawiających przede wszystkim na rośliny akwariowe), czyścik do szyb, oraz zestaw do testowania wody. Po zakupie wszystkich niezbędnych elementów można przystąpić do części dekoracyjnej, która będzie obejmować wszelkiego rodzaju kamienie, korzenie, gotowe dekoracje, tło akwarium, oraz rośliny akwariowe.

Następnym krokiem będzie wybór odpowiedniego miejsca dla akwarium, które powinno być lekko zacienione i stałe (bez potrzeby zmieniania umiejscowienia). Miejsce musi być także zdolne do utrzymania całego ciężaru akwarium, którego parametry również są istotną kwestią wymagającą konkretnego przemyślenia. Przed zakupem akwarium należy wziąć pod uwagę m.in. ilość wolnego miejsca, możliwości finansowe, czy nawet wytrzymałość podłogi. Po zakupie odpowiedniego zbiornika warto przeprowadzić próbę szczelności i upewnić się, że akwarium może zostać bezpiecznie uzupełnione.

Po udanej próbie szczelności należy przystąpić do wypełniania akwarium, zaczynając od podłoża, które nie może być zbyt grube, lub zbyt drobne i przede wszystkim- nie może być sztucznie barwione. Następnie przychodzi czas na stworzenie kompozycji za pomocą ozdób, dekoracji, a także roślin. Kiedy efekt jest zadowalający, należy umiejscowić i podpiąć wszystkie istotne urządzenia takie jak grzałka, czy filtr. Niezbędne będzie także dobre oświetlenie do akwarium. Na sam koniec oczywiście zarybianie- uzupełnienie gotowego akwarium za pomocą wybranych gatunków ryb. Nie można jednak zrobić tego od razu, a po upływie około tygodnia, kiedy akwarium będzie już ustabilizowane. Ważne, aby zarybiać zbiornik stopniowo i utrzymać optymalne warunki, które będą sprzyjać zarówno rybom, jak i rośliną.