27 maja, 2022

E-nowiny

Najnowsze nowinki z kilku branż

Czym jest adres IP?

Identyfikacja urządzeń sieciowych w internecie odbywa się na podstawie przypisanych adresów IP Jest to ciąg cyfr który może być zapisany w systemie dziesiętnym wówczas są to 4 liczby oddzielone kropkami w zakresie od 0 do 255.

Dzięki temu można identyfikować poszczególne urządzenia w sieci, może być to przykładowo router, komputer lub urządzenie mobilne. W przypadku różnych dostawców internetu możemy posiadać stały lub też dynamiczny adres IP. Stały adres przypisany jest do danego urządzenia, w przypadku adresu dynamicznego przypisywany jest on od nowa przy każdym połączeniu. Dodatkowo możemy wyróżnić adresy publiczne oraz prywatne, w przypadku adresów prywatnych jest to zestaw służący do obsługi podsieci, przykładowo sieci lokalnej.

Czym jest adres IP?

W jaki sposób zyskać anonimowość w internecie?

Adres IP jest konieczny w przypadku kiedy chcemy połączyć się z internetem, wysyłając e-mail czy też korzystając z usługi WWW musimy posiadać adres IP. Serwer musi wiedzieć gdzie wysłać odpowiedź na zapytanie, przykładowo wpisując adres HTTP w przeglądarce serwer musi wiedzieć gdzie wyświetlić dane, wówczas nasza przeglądarka wyświetli zawartość strony internetowej.

Oczywiście możemy ukryć nasz adres IP, w tym przypadku możemy posługiwać się VPN, wiele osób korzysta z tego rodzaju rozwiązania przy okazji zakupów w internecie, korzystania z różnego rodzaju usług. Dobrym przykładem może być korzystanie z serwisów streamingowych w innych krajach, czy też zakup oprogramowania czy też gier w innej walucie. Oczywiście VPN daje nam możliwość ukrycia naszych danych, wówczas strony internetowe, przykładowo sklepy nie będą zbierały informacji na temat naszych przyzwyczajeń zakupowych. Podobnie będziemy ukrywani przed wyszukiwarkami.

Wiele osób chcę sprawdzić jakie jest moje IP, w przypadku kiedy połączymy się przez sieci VPN chcemy sprawdzić przykładowo czy połączenie zostało nawiązane prawidłowo. Adres IP możemy sprawdzić w naszym systemie operacyjnym. W przypadku Windows 10 wchodzimy do Panelu Sterowania następnie wybieramy Sieć Internet. Jeżeli korzystamy z systemu w którym nie wiemy w jaki sposób sprawdzić nasz adres IP możemy skorzystać ze stron internetowych, które oferują takie usługi.