27 maja, 2022

E-nowiny

Najnowsze nowinki z kilku branż

Co to jest rezonans magnetyczny?

Obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego to skanowanie, które wykorzystuje silny magnes i fale radiowe, aby zajrzeć do wnętrza ciała, można w ten sposób zobaczyć narządy, kości i tkankę.

Rezonans magnetyczny tworzy szczegółowe obrazy ciała, jest to bezpieczny i bezbolesny sposób, aby lekarze mogli lepiej diagnozować wiele chorób i różnych schorzeń.

Co to jest rezonans magnetyczny?

Czym się różni rezonans magnetyczny od tomografii komputerowej?

Rezonans magnetyczny jest nieco podobny do zdjęcia rentgenowskiego, które jest używane do wykonywania zdjęć kości. Jest to również badanie podobne do tomografii komputerowej, która służy do tworzenia obrazów kości, mięśni i narządów. Wiele osób myli te dwa skany, ponieważ sprzęt używany do każdego z nich jest bardzo podobny. Zarówno rezonans magnetyczny, jak i tomografia komputerowa wytwarzają obrazy kości, narządów i innych tkanek wewnętrznych.

Rezonans magnetyczny wykorzystuje pole magnetyczne do stworzenia obrazu wnętrza ciała. Oznacza to, że nie jesteś narażony na promieniowanie. Natomiast tomografia komputerowa wykorzystuje promieniowanie do stworzenia obrazu. Rezonans trwa dłużej, średnio 30 do 60 minut, badanie za pomocą tomografii komputerowej jest znacznie krótsze, może trwać około 5 do 10 minut. Badanie za pomocą rezonansu magnetycznego zapewnia wyraźniejszy obraz nieprawidłowych tkanek, jest to lepsze rozwiązanie do sprawdzenia więzadeł, ścięgien, rdzenia kręgowego i tkanek miękkich. Tomografia komputerowa może zapewnić lepszą jakość obrazu kości i jest lepsza do diagnozowania problemów z klatką piersiową i płucami, a także wykrywania niektórych nowotworów.

Istnieje wiele powodów, dla których lekarz może zlecić wykonanie rezonansu magnetycznego. Ogólnie rzecz biorąc, rezonans magnetyczny poznań może pomóc lekarzowi zidentyfikować przyczynę twojego problemu zdrowotnego, aby mógł on dokładnie zdiagnozować pacjenta i przepisać odpowiedni plan leczenia. Lekarz może poprosić cię, abyś nie jadł ani nie pił na kilka godzin przed rezonansem magnetycznym, w zależności od tego, którą część ciała skanujesz.