30 października, 2024

E-nowiny

Najnowsze nowinki z kilku branż

Technologia paneli fotowoltaicznych szybko się rozwija

W ostatnich latach klienci chcący skorzystać z paneli fotowoltaicznych i wykorzystujących źródła energii odnawialnej zwiększyli swoje wymagania i oczekiwania co do ich wydajności.

Konsumenci oczekują również, że potrzebną ilość energii da się wytworzyć instalując mniejszą liczbę paneli słonecznych. Obecnie stosuje się wiele zaawansowanych technologicznie rozwiązań, aby panele fotowoltaiczne były jeszcze bardziej wydajne. Przykładowo umieszczenie odbłyśnika z tyłu ogniwa słonecznego pozwoli nam na zebranie większej ilości światła. Światło, które dociera do ogniwa słonecznego i dociera do tyłu bez uderzenia elektronu, odbija się do przodu ogniwa, dając komórce kolejną szansę na zebranie dodatkowego światła. Tym samym panele są zdolne do wytworzenia większej ilości energii bez konieczności rozbudowywania instalacji. Inną drogą do poprawy wydajności ogniw słonecznych jest takie ukierunkowanie ich wydajności, aby lepiej przetwarzały energię słoneczną na energię elektryczną. Ogniwa słoneczne z więcej niż jedną warstwą materiału wychwytującego światło mogą wychwycić więcej fotonów niż ogniwa słoneczne z tylko jedną warstwą.

Technologia paneli fotowoltaicznych szybko się rozwija

Ogniwa takie są nadal w większości zbyt drogie i trudne do wykonania do użytku komercyjnego, ale trwające badania mogą pewnego dnia umożliwić wdrożenie tych super wydajnych paneli do powszechnego wykorzystania przez konsumentów.

Alternatywą dla poprawy wydajności ogniw słonecznych jest po prostu obniżenie ich kosztu. Mimo że przetwarzanie krzemu stało się tańsze w ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci, nadal znacząco wpływa to na koszt instalacji ogniw słonecznych, a instalacja fotowoltaiczna 20 kw z pewnością jest opłacalna. Zastosowanie cieńszych ogniw słonecznych obniża koszty materiałów. Takie cienkowarstwowe ogniwa słoneczne wykorzystują warstwę materiału do zbierania energii świetlnej o grubości zaledwie od 2 do 8 mikrometrów, co stanowi zaledwie około 1% tego, co jest używane do produkcji tradycyjnego ogniwa słonecznego. Podobnie jak ogniwa wielowarstwowe, cienkowarstwowe ogniwa słoneczne są nieco trudne w produkcji, co ogranicza ich zastosowanie, ale w przyszłości mogą trafić do użytku.