19 sierpnia, 2022

E-nowiny

Najnowsze nowinki z kilku branż

Garść najważniejszych informacji o skrytkach sejfowych.

Skrytki bankowe są obecnie udostępniane na podstawie art.

5 ust. 2 pkt 6 i 109 Prawa bankowego (DzU z 2002 r. nr 72, poz. 665 ze zm.). Najkrótszy możliwy okres najmu to obecnie jeden miesiąc, może on zostać wykupiony na dłuższy okres często obniżający koszty usługi. Niektóre skrytki mogą być wynajmowane bezterminowo. Koszt inwestycji nie jest wysoki, często stanowi niewiele ponad 100 złotych miesięcznie. Sejfy znajdują się w specjalnie do tego celu przeznaczonych oddziałach banków, gdzie wykonano zabezpieczenia na najwyższym poziomie jednocześnie dopełniane przez całodobową ochronę. Skrytkę bankową może wynająć pełnoletnia osoba fizyczna, jednak podobnie jak w przypadku kont bankowych właścicieli może być dwóch. Usługa taka dostępna jest również dla osobowości prawnych jak i cudzoziemców za okazaniem ważnego paszportu. Wynajęcie depozytu nie wymaga skomplikowanych formalności i często okazuje się zaskakująco prostym procesem.

Garść najważniejszych informacji o skrytkach sejfowych.

Co można przechowywać w skrytce sejfowej, a jakie przedmioty zostały zakazane w regulaminie?

Wykluczone z możliwości przechowywania w sejfach bankowych zostały z oczywistych względów np. broń, substancje wybuchowe lub szkodliwe dla środowiska. Nie można z nich przechowywać narkotyków oraz środków pochodzących z działalności przestępczej. W skrytce można przechowywać niewielkiej jakości obrazy, przedmioty kolekcjonerskie, papiery wartościowe i dokumenty, ważną dla nas biżuterię i inne dzieła sztuki, a także np. metale szlachetne i pamiątki rodzinne. W większości banków skrytki mają różne rozmiary, nie będą to jednak nigdy duże gabaryty.
Założenie skrytki powoduje wydanie klucza, drugi klucz znajduje się przez cały czas w banku, a otworzenie sejfu wymaga użycia obu. Zwykle procedury umożliwiają otworzenie sejfu w samotności, zachowana zostaje zatem najwyższa dyskrecja, pozostawiając jedynie ślad, że byliśmy w banku właśnie w takim celu.

Na skrytka sejfowa znajduje się pełen regulamin korzystania i wynajmu.