2 lipca, 2022

E-nowiny

Najnowsze nowinki z kilku branż

Kiedy wymagane jest uzyskanie certyfikatu kompetencji zawodowych?

Jeżeli chcemy założyć firmę transportową która będzie działała na terenie naszego kraju czy też Unii Europejskiej z pewnością powinniśmy posiadać odpowiednie doświadczenie czy też odpowiednie naczepy i ciągniki, polski ustawodawca wymaga także posiadania certyfikatu kompetencji zawodowych.

Jest to certyfikat który otrzymujemy po zdaniu egzaminu w którym musimy wykazać się wiedzą z zakresu transportu oraz przepisów prawa. Musimy przykładowo wiedzieć ile czasu może pracować kierowca, jakie towary możemy przewozić, jak powinniśmy je oznaczać.

Kiedy wymagane jest uzyskanie certyfikatu kompetencji zawodowych?

Jak uzyskać certyfikat kompetencji zawodowych?

Osoby które ubiegają się o uzyskanie certyfikatu kompetencji zawodowych powinny przed egzaminem złożyć odpowiedni wniosek, w tym przypadku całkowita opłata będzie wynosiła 800 zł, na co złoży się opłata za egzamin w wysokości 500 zł oraz opłata za wydanie certyfikatu w wysokości 300 zł. Warto zwrócić uwagę iż niektóre osoby które ukończyły studia wyższe w odpowiednim kierunku mogą ubiegać się o zwolnienie z części egzaminu, w tym przypadku także należy złożyć odpowiedni wniosek oraz opłacić wydanie certyfikatu.

Certyfikat potwierdzi naszą wiedzę oraz umiejętności, będzie to dotyczyło transportu krajowego oraz międzynarodowego osób oraz towarów. Obecnie przepisy te obejmują przepisy Unii Europejskiej, dlatego też certyfikat będzie obowiązywał w krajach unii europejskiej. Certyfikat powinna posiadać osoba która zarządza przedsiębiorstwem transportowym czy też pracownik który podczas wykonywania swojej pracy będzie podejmował decyzje związane z przedsiębiorstwem. Do obowiązków może należeć organizacja przewozów, czy też decyzje związane z zatrudnianiem oraz zwalnianiem kierowców. Warto zwrócić uwagę iż certyfikat nie będzie nam potrzebny w przypadku kiedy przewozimy nie więcej niż 9 osób, dotyczy do przewozów niezarobkowych. Dodatkowo nie będzie to dotyczyło pojazdów o masie nieprzekraczającej 3,5 tony.

Możliwe jest także zabezpieczenie finansowe do licencji, w tym przypadku osoba która posiada certyfikat może zostać zatrudniona przez firmę gdzie będzie podejmowała decyzje. Dzięki temu będziemy mogli szybko podjąć działanie, nie będziemy musieli oczekiwać na egzamin oraz wydanie certyfikatu.