19 marca, 2024

E-nowiny

Najnowsze nowinki z kilku branż

Na czym polega działanie enkodera inkrementalnego?

Enkodery są urządzeniami, które dość powszechnie stosowane są w szeroko rozumianym przemyśle. Dzięki nim można precyzyjnie przekazywać informacje do układu sterowania. Bez nich współcześnie trudno byłoby sobie nawet wyobrazić skuteczne działanie wielu maszyn i urządzeń. Często jest też tak, że nawet osoby nieinteresujące się tymi zagadnieniami stykają się z enkoderami na co dzień, chociażby w windach.

Choć same enkodery dzieli się ze względu na różne czynniki, takie jak na przykład typy ruchu i wbudowanej przekładni, czy też budowę – to my w tym artykule skupimy się na tych z odmiany inkrementalnej. Oczywiście warto pamiętać, że one również dzielą się na te w odmianie optycznej oraz magnetycznej.

Podział enkoderów i ich zastosowanie

Głównym podziałem, jaki obowiązuje w przypadku enkoderów, jest ten ze względu na sposób pomiaru, określany także jako specyfika sygnału wyjściowego. W tym zakresie enkodery inkrementalne, znane także jako przyrostowe posiadają na swojej tarczy prążki w formie przezroczystej oraz nieprzezroczystej. Warto dodać, że sama tarcza jest zresztą jednym z ważniejszych elementów całego urządzenia. Sposób działania enkodera inkrementalnego opiera się na generowaniu impulsów na wyjściu, zwanych także przyrostami kątowymi, co pozwala dokonać precyzyjnego pomiaru liczby obrotów, pozycji kątowej, czy też położenia. Oczywiście sam enkoder nie generuje położenia na poziomie bezwzględnym, dlatego aktualne umiejscowienie wału określone jest przez mierzenie liczby impulsów elektrycznych. A co dzieje się, w sytuacji, gdy brakuje zasilania? Otóż wówczas wartość położenia określana jest od miejsca zatrzymania. Jednym z najistotniejszych parametrów, z jakimi mamy do czynienia w takich urządzeniach jest natomiast ich rozdzielczość. Jest ona niezwykle ważna, gdyż dzięki niej można uzyskać dużo większą dokładność pomiaru. Generalna zasada jest tutaj dość prosta i polega na tym, że z im wyższą rozdzielczością w sprzęcie mamy do czynienia, tym przesunięcia o mniejszych wartościach można zbadać. Kiedy zatem konieczne okaże się sprawdzenie prędkości obrotów, lub stopnia przesunięcia, to wówczas enkoder inkrementalny okaże się idealnym narzędziem.

Sygnały wyjściowe w enkoderach inkrementalnych

Każdy enkoder inkrementalny posiada co najmniej jeden sygnał wyjściowy. Pewnego rodzaju standardem jednak w przypadku takich sprzętów, jest ich podwójna ilość, określana jako sygnały „A” oraz „B”. Dodajmy też, że dla lepszej skuteczności i pełnej funkcjonalności są one także przesunięte względem siebie o 90°. W chwili, gdy wał zostaje obrócony w prawą stronę, to od razu wysyłany jest impuls „A”, tuż przed impulsem „B”. Gdy jednak mamy do czynienia z sytuacją odwrotną, to wtedy impuls „B” zostaje wysłany jako pierwszy, przed impulsem „A”. Niektóre enkodery posiadają jeszcze trzeci sygnał określony jako „Z”. Nazywany jest on również, jako impuls zerowy, lub też odniesieniem, gdyż zostaje wyzwolony wyłącznie jeden raz, a konkretnie w sytuacji dokonania się pełnego obrotu tarczy. Dzięki niemu można na przykład precyzyjnie określić punkt bazowania danej maszyny. Jeśli szukasz enkoderów inkrementalnych, koniecznie zapoznaj się z ofertą firmy https://www.newtech.com.pl/