27 maja, 2022

E-nowiny

Najnowsze nowinki z kilku branż

Na jakich zasadach działa outsourcing?

Gdy firmy potrzebują wiedzy lub umiejętności, których nie mają w swojej organizacji, często korzystają z outsourcingu w celu rozwiązania problem.

Obecnie wiele firm korzysta z outsourcingu w zakresie obsługi klientów, mogą być wynajmowani specjaliści w danej dziedzinie. Jest to także dobry pomysł jeżeli potrzebujemy dodatkowych ludzi do realizacji dodatkowego projektu. Outsourcing ma wiele zalet, przykładowo outsourcing umożliwia firmom wyszukanie i zatrudnienie najlepszych ekspertów do specjalistycznych prac. Korzystanie z outsourcingu pomaga również firmom w utrzymaniu większej ilości gotówki, uwalniając zasoby na inne cele. Często jest też tańszy pod względem wynagrodzeń i świadczeń ponieważ część kosztów zatrudnienia ponosi firma zewnętrzna. Outsourcing może również pomóc firmie skupić się na swoich podstawowych pracach bez rozpraszania uwagi na funkcje pomocnicze. Problemem może być także dostępność na rynku pracy specjalistów z danej branży, dodatkowo było by to tworzenie kolejnych stanowisk w firmie. Na jakich zasadach działa outsourcing?

Wiele firm, które świadczą usługi outsourcingowe, jest w stanie wykonać pracę za znacznie mniejsze pieniądze, ponieważ nie muszą zapewniać świadczeń swoim pracownikom i mają mniejsze koszty ogólne, o które trzeba się martwić, zwłaszcza jeśli mają siedzibę w innych krajach, gdzie koszty pracy są niższe.

Outsourcing pozwala również firmom skupić się na innych kwestiach biznesowych, przy czym o szczegóły dbają zewnętrzni eksperci. W przypadku, kiedy zatrudniamy nowych pracowników musimy się liczyć nie tylko z kosztami, ale także musimy przeszkolić pracownika i wdrożyć do pracy na danym stanowisku co może zając trochę czasu. Oznacza to również, że duża ilość zasobów i uwagi, która może spocząć na barkach kadry zarządzającej, może zostać wykorzystana na ważniejsze w firmie. Kiedy wynajmowana jest cała grupa specjalistów możemy pozyskać przygotowany zgrany zespół, który od razu może przystąpić do pracy. Tak przykładowo działa outsourcing specjalistów it wówczas firma dobiera odpowiednio wykwalifikowanych specjalistów do naszego projektu. Ustalona zostaje osoba odpowiedzialna za prowadzenie projektu i nadzór na całością.