18 lipca, 2024

E-nowiny

Najnowsze nowinki z kilku branż

HVAC heating and air conditioning residential units

Program Czyste Powietrze. Uzyskaj dofinansowanie na ekologiczne urządzenie grzewcze!

Pompy ciepła, kotły gazowe, kotły na pellet – na wszystkie te urządzenia grzewcze można otrzymać dofinansowanie.

Czym jest program Czyste Powietrze i jakiej wysokości dotację można otrzymać?
Smog to problem, który w największej mierze dotyka dzieci, kobiety w ciąży i osoby starsze. Ale nie tylko. Jest szkodliwy dla nas wszystkich i, jak wskazują wyniki badań Światowej Organizacji Zdrowia, zanieczyszczenia powietrza mogą nawet w 30 procent podwyższać ryzyko wystąpienia nowotworów płuc, zatok, jamy ustnej, gardła i krtani czy przełyku. Rosnąca świadomość sprawia, że coraz więcej osób wymienia stare węglowe piece zasypowe na urządzenia przyjazne środowisku. Także rządzący uruchamiają inicjatywy, które mają zachęcić właścicieli do inwestycji w ekologiczne urządzenia o jak najniższym poziomie emisji spalin do atmosfery. Jednym z takich ogólnopolskich programów jest program Czyste Powietrze.

Program Czyste Powietrze – dotacje na pompy ciepła i nowoczesne kotły

Program skierowany jest do właścicieli lub współwłaścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą. Dofinansowanie można uzyskać na wymianę starego, nieefektywnego źródła ciepła na paliwo stałe na nowoczesne urządzenie spełniające najwyższe normy. Dotacje przyznawane są także na wykonanie niezbędnych prac termomodernizacyjnych budynku.

Ile można uzyskać dofinasowania? Jest to uzależnione od kilku czynników. Dotacje wynoszą do 30 000 zł dla podstawowego poziomu dofinansowania, 37 000 zł dla podwyższonego poziomu dofinansowania i aż 69 000 zł dla najwyższego poziomu dofinansowania. Maksymalne kwoty dofinansowania przeznaczone są wówczas, gdy przeciętny miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa nie przekracza kwoty 900 zł w gospodarstwie wieloosobowym i 1260 zł w gospodarstwie jednoosobowym.

Wysokość dotacji różni się też w zależności od instalowanego urządzenia. W programie można dostać dofinansowanie m.in. na zakup pompy ciepła powietrze/woda, gruntowej pompy ciepła, gazowego kotła kondensacyjnego, kotła na pellet czy wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła nazywanej także rekuperacją. Największą popularnością w programie cieszą się kotły gazowe (44 proc.), pompy ciepła (14,18 proc.) i kotły na biomasę (20 proc.).

Ekologiczne ogrzewanie. Czy warto?

Pompa ciepła, kocioł pelletowy czy gazowy mają dużą przewagę nad starymi piecami węglowymi. Przede wszystkim nie wymagają stałego nadzoru. Pompa ciepła i kocioł gazowy są całkowicie bezobsługowe. Nie wymagają dosypywania paliwa i jego składowania. Są niezawodne i dają komfort cieplny domownikom. Również kocioł pelletowy jest w dużej mierze zautomatyzowany. Wystarczy dosypywać do niego paliwa raz na kilka dni. Więcej informacji na temat ekologicznych urządzeń grzewczych, a także profesjonalne doradztwo i usługi montażu przez profesjonalistów znajdziesz na stronie https://defro.pl/pompa-ciepla.