2 lipca, 2022

E-nowiny

Najnowsze nowinki z kilku branż

Czy parkiet można malować?

Parkiet powraca do łask ze względu na ponadczasowy wygląd i trwałą powierzchnię. Po kilku latach może jednak nie wyglądać tak samo, jak kiedyś. Czy parkiet można malować? Jak go odnowić? Sprawdzamy.

Malowanie parkietu farbą

Podłogi drewniane mają to do siebie, że trzeba o nie regularnie dbać. Jest to konieczne, aby posadzka przez cały czas prezentowała się estetycznie. Trzeba też zadbać o maskowanie ubytków. Choć nie jest to popularne rozwiązanie w Polsce, można ją malować farbą. W przypadku nowych parkietów jest to raczej niepotrzebne, ale przy starych podłogach drewnianych już częściej.

Warto zaznaczyć, że trzeba tu zadbać o odpowiednie przygotowanie podłoża. Wszystko po to, aby farba miała dobrą przyczepność i nie odpryskiwała się po pomalowaniu. Co w takim razie trzeba zrobić? Zedrzeć starą powłokę, czyli najlepiej podjąć się szlifowania. Możesz to zrobić samodzielnie, jeśli masz doświadczenie, albo z pomocą fachowca. Po usunięciu farby, będziesz mieć czyste drewno do pomalowania. O zmatowienie trzeba odpowiednio zadbać szczególnie, jeśli wcześniej powierzchnia była olejowana.

Wybierz farbę, która jest przeznaczona do podłóg. Najlepiej nakładać ją w kierunku słojów. Tu również możesz skorzystać z usług profesjonalistów, którzy stosują do malowania specjalne narzędzia. Od momentu pomalowania parkietu, trzeba odczekać najlepiej jeden lub dwa dni, aby zacząć normalnie po niej chodzić.

O pomalowany parkiet trzeba odpowiednio dbać, podobnie jak w przypadku malowania lakierem. To między innymi regularne usuwanie zabrudzeń i wycieranie plam. Trzeba też zadbać o zbieranie okruszków, które mogą spowodować zarysowania na parkiecie. Tego typu rozwiązanie przy odpowiedniej pielęgnacji jest dość trwałe, może być idealne na kilka lat użytkowania.

Ciemna farba pokryta jasną?

Jeśli chcesz zupełnie odnowić wnętrze i niekoniecznie zależy Ci na ciemnym odcieniu, możesz zdecydować się na jasne kolory. Musisz pamiętać jednak o tym, aby powierzchnia była równa i nie było widać starej powłoki, czyli tej ciemnej. Drewno powinno być też bez ubytków i pustych przestrzeni pomiędzy poszczególnymi deskami. Przygotowujesz się do remontu? Może pożyczka online to dobre rozwiązanie, aby wesprzeć Cię finansowo?

Ciekawe rozwiązania za pomocą farby

Jeśli masz parkiet w jodełkę, bez problemu ją pomalujesz. Trzeba tu dbać o to, aby malować ją w kierunku do wpadającego przez okna światła. Jeśli Twój budżet wymaga zasilenia, pożyczka online to dobre rozwiązanie.

Za pomocą farby możesz uzyskać ciekawe efekty, np. jasne pasy przeplatane ciemnymi. Kolejnym rozwiązaniem jest pomalowanie podłogi w romby – jeden jasny, drugi kontrastujący. To też dobre rozwiązanie do uzyskania efektu płytek albo mozaiki w kuchni, nawet w przypadku drewnianej podłogi.