2 lipca, 2022

E-nowiny

Najnowsze nowinki z kilku branż

Jaka jest różnica pomiędzy gwaszem a akwarelą i innymi farbami

Wiele osób zajmujących się malowaniem zawodowo lub jako hobby stosuje różnorodne rodzaje farb w zależności od tego, jaki efekt końcowy chcemy uzyskać.

Gwasz jest bardziej nieprzezroczystą lub solidnie wyglądającą farbą, a akwarela jest bardziej przezroczystą lub przejrzystą farbą. Gwasz ma bardzo aksamitnie matowy wygląd po wyschnięciu, co jest zaletą podczas fotografowania lub skanowania w celu reprodukcji.

Jaka jest różnica pomiędzy gwaszem a akwarelą i innymi farbami

Jeśli potrzebujesz najlepszego krycia i trwałości wybierz gwasze akrylowe Holbein

Tradycyjny gwasz jest na bazie wody i można go reaktywować nie jest również wodoodporny, a akrylowy gwasz porównuje się do matowej farby akrylowej. Akrylowy gwasz doskonale nadaje się do podkładania kolorów, a następnie nakładania tradycyjnego gwaszu na wierzch. Gwasz akrylowy jest zasadniczo trwały i wodoodporny po wyschnięciu. Tradycyjny gwasz można przerobić nawet po całkowitym wyschnięciu. Gwasz ma większe cząstki, a także więcej pigmentu zmieszanego ze spoiwem. Dodatkowy pigment i dłuższy czas rozdrabniania zwiększają jego koszt w porównaniu z innymi rodzajami farb. Droższe marki gwaszu są mniej rozmazane i zapewniają lepsze pokrycie niż tańsze marki.

Konsystencja gwaszu akrylowego jest konsystencją gęstej śmietany, co widać po kropli, która tworzy się, gdy podpórka jest przechylana. Farbę tego typu nakładać należy cienkimi, gładkimi warstwami, a pociągnięcia pędzla są ledwo widoczne. Kolejną zaletą gwaszu akrylowego jest to, że nie trzeba go rozcieńczać. Konsystencja zapewnia gładką i łatwą aplikację, bez konieczności rozcieńczania koloru, dlatego z taką farbą poradzą sobie zarówno profesjonaliści, jak i osoby początkujące w malowaniu.

Najlepsze, trwałe gwasze akrylowe holbein w wielu kolorach zakupimy w specjalistycznych sklepach z wyposażeniem artystycznym i hobbystycznym oraz w sklepach papierniczych. Podobnie jak inne farby akrylowe, gwasz akrylowy można stosować na wielu powierzchniach, na płótnie, papierze, drewnie, czy metalu. Użyj gwaszu akrylowego dla obszarów o płaskim kolorze, kiedy nie chcesz widocznych pociągnięć pędzla, kiedy potrzebujesz mocno kryjącego, matowego koloru, oraz zachować odpowiednie krycie.