18 lipca, 2024

E-nowiny

Najnowsze nowinki z kilku branż

Odzyskiwanie należności z pomocą komornika – podstawowe informacje

W życiu ludzkim oraz w działalności gospodarczej przytrafiają się różne trudne sytuacje, które czasami wymagają interwencji zewnętrznej.

Do grona istotnych przykładów można zaliczyć między innymi problemy z odzyskiwaniem różnych należności od klientów, pożyczkobiorców, itp. Wierzyciele mają obecnie możliwość korzystania z różnych metod odzyskiwania swoich pieniędzy, a rozwiązaniem ostatecznym jest zaangażowanie w sprawę komornika sądowego. Warto dowiedzieć się czegoś więcej na temat tego jak wygląda procedura odzyskiwania należności ze wsparciem takiego urzędnika.

Odzyskiwanie należności z pomocą komornika – podstawowe informacje

Zaangażowanie komornika w sprawę – podstawowe informacje

Proces walki o odzyskanie swoich pieniędzy jest dość złożony. Jeśli dłużnik nie reaguje na wezwania do zapłaty i próbę polubownej spłaty zadłużenia, wówczas jedynym wyjściem jest złożenie wniosku do sądu o wydanie nakazu zapłaty. Można to zrobić samodzielnie albo zaangażować w sprawę kancelarię prawną. Obecnie uzyskiwanie takich tytułów jest dużo łatwiejsze, ponieważ wiele spraw kwalifikuje się do postępowania w ramach tak zwanego e-sądu w Lublinie.

Do sądu należy przekazać wszelkie informacje i dowody dotyczące istnienia zadłużenia, a także braku jego spłaty. Na ich podstawie sąd wydaje nakaz zapłaty. Po jego uprawomocnieniu, wystawiany jest tytuł wykonawczy. Oba te dokumenty należy złożyć wraz ze wnioskiem egzekucyjnym u komornika, wskazując składniki majątku, z jakich ma być dokonywana egzekucja. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku, komornik przystępuje do działania korzystając z różnych możliwości, jakie mu przysługują.

Wiele informacji na temat zatrudniania komorników można znaleźć w Internecie. Pod hasłami, takimi jak na przykład skuteczny komornik warszawa Praga kryją się oficjalne serwisy internetowe kancelarii komorniczych. Na takich stronach możliwe jest znalezienie wielu informacji związanych z działalnością komorników, które są przydatne zarówno dla dłużników, jak również wierzycieli starających się o odzyskanie swoich pieniędzy.